A bibimbap Korea talán legnépszerűbb exportétele: világszerte készítik számtalan verzióban. Megmutatom, milyen a "feltalálása" helyszínén Csondzsuban és Szöulban, Michelin-csillagos verzióban.
Júni 7-én újra Világevő Vacsora!
A bibimbap szó jelentése egyben a recept is: kevert rizs. Azaz gyakorlatilag bármi kerülhet a rizs mellé, nincsenek szabályok, nem létezik _a_ bibimbap recept. Koreán belül ráadásul különböző stílusok is léteznek, érdekes módon, az Európában és Amerikában leggyakoribb, sistergően forró edényben érkező változattal sehol sem sikeült találkoznom, hiába mentem el a szülőhelyére, Csondzsuba is, és kóstoltam meg Szöulban is.
Általában a tál alján a főtt rizs foglal helyet, erre kerül ízlésesen elrendezve a többi alapanyag: zöldségek, szójababpaszta (töndzsáng), chilipaszta (gocsudzsáng), és gyakran egy nyers tojás (vagy tükörtojás) is kerül rá.
A hideg és meleg feltéteken túl gyakran kísérű több, vagy kevesebb, apró tálkákban felszolgált további kísérő, úgy nevezett bándzsán, főleg savanyított zöldségek, kimchik és hasonlók formájában, amit a vendég ízlés szerint fogyaszthat mellé.
Ebből léteznek egészen extrém megoldások is, mint például Csondzsu talán legjobb bibimbapozójában, ahol ez az automatikus kíséret:
Innen Csondzsuból, Dél-Korea déli részéről származik állítólag ez az étel, ami elég valószínűnek is hangzik, ugyanis ez az egyik fő rizstermő vidék az országban, ami ráadásul nagyon kiváló minőségű is. Itt gyakran kerül rá egy babzselé is. (A lenti képen a bal oldali, sárga csíkok)
Ez pedig a Michelin-csillagos változat, Szöulban, kiváló minőségű – ezúttal – nyers marhahússal:
Az első izgalom pedig az alapanyagok összekeverése. (Ha forró tálban érkezik, akkor érdemes lehet előtte kicsit kivárni, hogy a rizs odapiruljon a tálhoz, és ezáltal kellemes ropogós darabok is legyenek benne, hasonlóan a paella socarratjához.)
A csillagos bekeverés után:
Az egész baromi egyszerűnek tűnik, mégis fantasztikus étel, nem véletlenül népszerű az egész világon. A titka a hozzávalók egyensúlyában rejlik, a semlegesebb ízű rizs, a fermentált hozzávalók erősebb íze, néhány gyökér és a zöldek enyhe kesernyéssége, a mély, umamigazdag hosszan érlelt szószok, a gocsudzsáng rétegzett csípőssége együtt tökéletesen kielégítő és izgalmas ízhatás, kifejezetten addiktív. Ehhez jönnek még a különböző állagok, ropogós csírák, puha zöldségek, és persze a színek, amiknek a kontrasztos elrendezése is fontos és az öt alapelemet szimbolizálják!
Hasonlóan élénk színek jellemzik a kimbapot (amit szigorúan tilos koreai sushinak/makinak hívni)
És persze a kinti piacokat is:
Nekem személyes kedvencem még a gyönyörű, a jobb helyeken kézzel készített sárgaréz-edény, amiből öröm kanalazni! (Igen, bibimbapot kivételesen nem pálcikával szokás enni. Viszont nem mindenhol tálalják rézedényben.)
Nagyon kísérletező kedvűek számára elérhető egy koreai katonai bibimbap is :)
Még több Korea a Világevőn. Júni 7-én újra Világevő Vacsora!