Salzburg és Mozart neve nagyon szorosan összekapcsolódik, ez talán senkinek sem újdonság. Ennek a legkézzelfoghatóbb bizonyíték a híres Mozart-golyó, vagy Mozart-kugli, eredeti, német nevén Mozart Kugel, előtte egy jelzővel, mert egy apró adminisztrációs baki folytán az eredeti megalkotó nem védte le a receptet. Így létezik echte (valódi) és original (eredeti) is. De melyik a legfinomabb? Leteszteltük.
Salzburg egyébként is egy nagyon szép város, ahol sima turisták is rengeteg látnivalót találnak maguknak, de a gasztroőrülteknek is van ott pár jó dolog, többek között a Red Bull tulajdonos Didi Matteschitz által létrehozott hihetetlen projekt, a 7-es Hangárban helyet kapó Ikarus étterem. (helytelen szokták Hangar vagy Hangar-7 étteremként is emlegetni). De ez egy másik poszt témája lesz, aki utazna Salzburga, figyeljen, mert akarok egy jó kis nyereményjátékot is, ez egyelőre egyeztetés alatt van.
A sztori: A Fürst cukrászat találmánya eredetileg a Mozart-kugli, 1884-ben nyitotta meg a cukrászatot Salzburgban Paul Fürst, 6 évvel később mutatta be először a terméket. A (kézi) gyártás a mai napig az eredeti módszerekkel és recept alapján történik. Az igazi siker 1905-ben egy párizsi vásáron jött el, ahol Fürst aranyérmet kapott a kugliért. Az árusítás kizárólag a négy Fürs üzletben történik Salzburgban, ezen kívül nem érhető el boltokban, csak rendelhető tőlük. A cég közlése szerint évente 1.4 millió golyót gyártanak.
Tudományos körülmények, a külső hőmérséklet és egyéb időjárásbeli tényezők rigorózus rögzítésével (3,5 C, erős csapadék, 68% páratartalom) folyt a tesztelés. A jegyzőkönyvvezető és egyben tesztelőtárs Mautner Zsófi volt, a Chili & Vanília blog képviseletében.
Méret alapján 3 kategóriába soroljuk a Mozart-golyókat:
1. Kicsi
2. Közepes
3. Nagy
Hat versenyző jutott el a tesztlaborba, ami a salzburgi Sheraton hotel lobby-jában kapott helyet, stílszerűen Mozart fantázianevű tányérokon prezentálva a kuglikat.
A tesztelő bizottság a kuglik beszerzését a nap folyamán hajtotta végre Salzburg belvárosában. A minták transzportálása az egyik tesztelő kabátjának zsebében történt, ügyelve az esetlegesen az élvezeti értéket befolyásoló túlmelegedés elkerülésére. A kuglik tesztelése szobahőmérsékleten történt. A kuglik gyártási időpontja a tesztelők számára ismeretlen. A tesztelés nem vakteszt volt, a tesztelők felelősségük teljes teljes tudatában kijelentik, hogy egyik gyártóhoz sem fűzi őket semmilyen családi, magán vagy anyagi érdek.
Az egyik tesztelő éppen 1, azaz egy darab mintát vásárol:
Így néztek ki:
És szétvágva:
Tesztelők akcióban:
A minták minőségi sorrendben: (innentől komoly a dolog!)
6. Mirabell Originale Mozart Kugel
4 rétegű, aranyszínű csomagolásban. A legnépszerűbb és legelterjedtebb, mindenki által ismert márka. Ipari, kicsit sem kifinomult változat. Morzsalékolódik, törik vágáskor, ipari íz, édes. Gyenge minőségű csoki.
5. Echte Mozartkugel
Az eredetihez (Fürst) megtévesztésig hasonló ezüst-kék dizájn. 4 rétegű. "Félipari", a belseje nagyon hasonlít a Mirabellhez, talán ugyanott gyártják, de kézi mártásúnak tűnik.
4. Echte Salzburger Mozartkugel
Méretében és csomagolásában is nagyon hasonlít az eredite (Fürst). Domináns, mindent elnyomó marcipán íz, sok alkohol, erős aroma, gyenge csoki. Marcipángolyónak jó.
3. Wenschitz Feinste Mozartkugel
Kék-ezüst papíros ez is. Erősen trüffel jellegű termék, közepes minőségű csokival, korrekt, de nem kiemelkedő.
2. Echte Reber Mozart-Kugel
Az egyetlen barna csomagolású. Erősen nugátos, kellemes ízű. Bajor gyártmány.
1. Konditorei Fürst Original Mozartkugel
A feltelálótól jön a legjobb Mozart-kugli. Kék-ezüst csomagolás, jó, de azért nem csúcsminőségű csoki, sok nugát, igényes termék, kézzel készült. Kiemelkedik a mezőnyből.
Az eredeti így készül:
Pisztáciás marcipángolyót nugát réteggel bevonnak. Beleszúrnak egy fapálcikát, mint egy nyalókába, és folyékony étcsokiba mártják. A pálcikánát beleállítják egy tartóba, így megszilárdulhat a bevonó. A pálcika eltávolítása után a lyukba is bevonót tesznek, majd kézzel becsomagolják a golyót.
Ez meg itt a város:
Aki nem csak a nagy zeneszerző nevét akarja összekötni egy gasztroélménnyel, hanem a zenéjét is, van egy vicces-érdekes program, az úgy nevezett Mozart Dinner Concert, kicsit turistás, de operarajongóknak érdemes lehet, három fogásos 17.-18. századi receptek alapján készült vacsora, az egyes fogáok előtt kamarazenekar kíséretében operarészletek, mindez egy gyertyafényes barokk teremben.
[A poszt címe a "Mozart és a kaméleonok"-ból (Capote) jön, semmi köze a témához, de érdemes elolvasni, aki még nem tette.]
[Van még pár hely a holdújévi Világevő Vietnami Vacsorára hétfő estére.]