A fapadosoknál mindenért külön kell fizetni, megbízhatatlanok, a legapróbb hibáidat is megtorolják, kényelmetlenek és megalázó módon viselkednek veled.
A fapadosok rengeteg kellemetlen meglepetést tartogatnak, és sok a csapda, amibe könnyű beleesni:
- a jegy megvásárlásán kívül még egy halom extra költség adódik: már a vásárláskor rátevődnek még például olyan tételek, mint a kártyahasználati díj és egyebek, de ezen túl is, ha poggyászt is akarsz vinni, ülőhelyet szeretnél választani, stb. Tehát a nagyon olcsó jegy valójában csalóka, és csak egészen limitált szolgáltatásokat tartalmaz!
- a repülőtéren jön a többi meglepetés: kényelmes váróterem helyett kiterelnek a hidegbe, esőbe, hogy újra sorbanállhass egy bádogkarámban, ahol ellenőrzik a kézipoggyászodat, és ha csak egy milliméterrel is nagyobb, kőkeményen megbüntetnek! Ugyanígy büntetés jár legtöbbüknél azért is, ha nem csekkoltál be előre, nem nyomtattad ki a beszálló kártyád!
- mivel nagyon élére van állítva a gépek kihasználtsága, simán előfordulhat, hogy késnek! És ilyenkor sem tartják fontosnak, hogy téged kárpótoljanak, vagy kényelmes körülmények között várakoztassanak!
- a repülőn csak folytatódnak a megpróbáltatások: általában nagyon szűk a hely, a támla szinte soha nem dönthető, sőt, sokszor még tároló zseb sincs rajta, nem is lehet válogatni, még akkor sem, ha a prémium ülések szabadok! És ha megéhezel vagy megszomjazol? Fizess!
- nem elég, hogy minden extra szolgáltatás fizetős, de sokszor még spammelnek is a repülőn, például sorsjegyeket, parfümöket akarnak rádsózni!
- a leszálláskor döbbensz csak rá, hogy sok városnál kifejezetten távoli reptérre érkeztél, azaz rengeteg idő és pénz, amíg bejutsz tényleg a városba!
- és az ügyfélszolgálatot szinte lehetetlen elérni, ha baj van, rengeteg időd és energiád, akár pénzed is rámegy a reklamációra, és a kárpótlás behajtására!
Összefoglalva: a fapadosok bizony ki vannak hegyezve minden fillér extra bevételre, miközben egyáltalán nem biztos, hogy magas színvonalú és megbízható szolgáltatást nyújtanak! Nem véletlen, hogy tele vannak a netes fórumok dühöngő utasokkal, akikekkel nagyon csúnyán elbántak!
DE
Ha ezek ellenére azt gondolod, hogy fantasztikus lehetőség egy taxizás áráért eljutni Európa túlsó felébe pár óra alatt, és képes vagy elolvasni, értelmezni és betartani az utazási szerződést, ami létrejön köztetek a jegy megvásárlásával, akkor szenzációs lehetőségeket kínálnak a fapadosok, amikkel sokszor érdemes élni!
Mert
- nyilván nem gondolhatja senki se komolyan, hogy amikor pár ezer forintért vesz egy jegyet, akkor ugyanolyan luxusra jogosult, mintha azt a jegyet pár tízezerért venné meg! (ha pedig drágán veszel fapadost, akkor is érdemes elgondolkozni...) [A repülés már rég nem luxustermék, és ez nagy mázli, gyakran a hagyományos légitársaságoknál sem...]
- nem véletlenül tudnak kedvezőbb árakat kínálni, más az üzleti modell, a figyelmetlen, szerződést el nem olvasó, apró betűs részt nagyvonalúan átugró, vagy értelmezni nem képes, esetleg túlságosan optimista utasok fizetik ki az elmaradó pénzeket. Aki betartja a szabályokat és odafigyel, és nem gondolja, hogy majd a 11 kilós, 47 centi hosszú táskája még pont jó lesz a 10,5 kilós, 46 centis egyértelműen rögzített határok ellenére is, az bizony szinte soha nem keveredik váratlan díjfizetésbe. [A hibákat kifizettetik, nekem is volt már, amikor vásároltam feladható poggyászt, de elfelejtettem és azt hittem, hogy nagyobb kézi poggyászt vettem. Senkit sem hatott meg, ki kellett fizetnem a büntetést a boardingnál. Nem balhéztam, kifizettem, így működik.]
- a fedélzeten kapható étel is ital kifejezetten korrekten van árazva, ahhoz képest hogy igencsak monopolhelyzetről van szó! Ennél általában a reptéren is sokkal drágább minden, de akár egy nemzetközi gyorsvonaton is. Szóval, ha lusta vagy uzsonnát csomagolni, vagy nem tartod elég menőnek, akkor teljesen rendben van ez az opció is. Persze a sarki kisközértnél azért drágább.
- ha nem kárpótol a kényelmetlenségekért, kevesebb udvariasságért az ár, akkor érdemes elgondolkozni, hogy túlságosan finom úr vagy ahhoz, hogy ilyen olcsó szolgáltatást vegyél igénybe, azaz érdemesebb más légitársaságokat nézni, esetleg náluk is inkább a business-t vagy first class-t. De pár euróért gyakran azért kicsit fapadon is upgrade-elheted magad komfortban, mondjuk lábhellyel, exit row-val... Ha akarod.
Összefoglalva: valóban tájékozódni kell. A repterekről, az extra költségekről, a gyakran változó utazási feltételekről, az apró betűs részekről, az alternatívákról, a súly- és méretkorlátokról és egyebekről. És aztán meghozni a döntést, hogy mi éri meg jobban, mennyi kockázatot szeretnél vállalni, mennyit nyerhetsz, mennyit veszíthetsz.
Vagy nem törődni a részletekkel, nem tájékozódni megfelelően, de akkor viszont ajánlott emelt fővel viselni ennek következményeit, különben nevetséges a sírás később...
Én a magam részéről szoktam fapadost választani, mert gyakran fontosabb, hogy eljussak valahova, mint az, hogy ezt elég kényelmesen teszem-e (ráadásul szerintem a repülés eleve rettentő kényelmetlen a sok hercehurca miatt). Például jövő héten olcsóbban repülök oda-vissza Koppenhágába, mintha kitaxiznék (csak oda) a reptérre otthonról Budapesten. És tudom, hogy ennek ára van/lehet. Sokszor pedig hagyományost választok, mert simán van, amikor versenyképes az árazásuk vagy más szempontból fontos, amit kínálnak.