A bejrúti birkahere után ideje volt valami sokkal szofisztikáltabb élménynek: 4 Michelin-csillag elfogyasztása, majd az osztrák televízión keresztül beszólás a labanc gasztrozsurnalisztáknak!
A múlt hétvégén szinte a nyilvánosság teljes kizárásával zajlott le az egyik legrangosabb gasztroesemény Magyarországon, a semmi közepén, Kutas-Kozmapusztán. A recept egyszerű volt: végy egy festői fekvésű kastélyt, finom borokat, homárt, szarvasgombát.
A vendégek többsége az eseménynek otthont adó Hertelendy Kastély saját Antonovján kissé sápadtan érkezett meg Ausztriából, a füves kis leszállópályáról pedig hintón gördültek be az ősparkos kastély lépcsői elé. Persze budapestiek számára is adott volt a lehetőség repülővel vagy akár Rolls-Royce-szal érkezni...
Az illusztris osztrák vendégekhez - itt volt például a GaultMillau ausztriai kiadásáért felelős Hohenlohe házaspár is - a magyar gazdasági élet néhány vezető figurája csatlakozott, na meg persze a Világevő, Jókuti András két kedves kolléga és barát: Mautner Zsófi és Harmath Csaba kíséretében. Nem gyakori lehetőség, hogy országhatáron belül nyíljon alkalom egyszerre 2, fejenként két csillagos séf ételeinek kóstolására.
A délelőtti pezsgős-osztrigás ejtőzés gyönyörű időben zajlott, persze a háttérben már régóta komoly munka folyt, a Hertelendy német séfje, Richard Nussel ezúttal 4 osztrák és német kollegájával és azok segítőivel osztozott a Hertelendy konyháján.
Egy ilyen vendégszereplésnél szó sincs hakniról, a szakmai alázatról éppen a legnagyobb sztárséf, a két Michelin-csillagos Dieter Koschina viselkedési tanúskodott a legszebben. Sous-séfjével (séfhelyettesével) késő éjszakáig dolgozott saját fogásainak előkészítésével, majd - hogy a szálláshelyére eljutás ne okozzon időveszteséget - a szaunában feküdtek le pár órára aludni, és hajnalban már újra a konyhában melóztak. Ő egyébként már 1999-ben megszerezte második csillagját a portugáliai Vila Joya éttermében, Albufeirában.
Többek közt itt is dolgozott a Hertelendy saját séfje korábban, a német származású Richard Nussel.
Az este harmadik főszereplője Silvio Nickol, aki az ausztriai Veldenben rekord sebességgel, mindössze 18 hónap alatt szerzett két Michelin-csillagot! Az ő főztjét egyébként mostantól kicsit könnyebb lesz megkóstolni, a bécsi Palais Coburgba tette át a székhelyét. A célkitűzése szerénynek nem mondható: az első séf szeretne lennei Ausztriában, aki három csillagot kap.
A még fiatalabb, feltörekvő generációt pedig a grazi Carl étteremből Philipp Haiges (bal oldalon, fehérben a képen), valamint a bécsi Vincentből Peter Zinter (jobb oldalon) képviselte.
A kastély összes termét átrendezték étkezővé az alkalomra, a vendégek nagy részét - a séfekkel együtt - a más szálláshelyeken voltak kénytelenek elhelyezni az óriási érdeklődés miatt.
Este 8-kor indult a program, az öt séf összesen 10 fogást készített, részletes menü fotókkal és beszólás az osztrák gasztroújságíróknak a hajtás után.
Íme a menü:
Az I. Hertelendy Gourmet Festival Menüsora
Amuse Bouche
Libamáj kompozíció passiógyümölccsel maracujával, kardamommal, szagos mügével és fekete
rizsropogóssal (SILVIO NICKOL)
Csicsókakrémleves norvég homárral (PHILIPP HAIGES)
Szarvasgombás ravioli pezsgőhabbal (RICHARD NUSSEL)
Homár karfiollal és kaviárral (DIETER KOSCHINA)
Tokaji sorbet (PHILIPP HAIGES)
Loup de mer (farkashal) zöldfűszeres főzetben, borsos kagylóhabbal (DIETER KOSCHINA)
Somogyi Őz zellerpürével, zöld dióval, vörösbormártással (RICHARD NUSSEL)
„Vanília” (PETER ZINTER)
„Csokoládé” (PETER ZINTER)
Voralbergi hegyi sajt tejföllel és almás wasabival (SILVIO NICKOL)
A fantasztikus vacsora különleges fűszerét adta, hogy a jelenlévő osztrák állami televízió, az ORF1 kamerájának, amely az elejétől kezdve dokumentálta az eseményeket, a magyar gasztronómia felíveléséről sikerült némi magvas gondolatot kifejteni.
Más kérdés, hogy nagy valószínűséggel a most vasárnap a Chily Weekend című adásban sugárzott anyagban csak annyi lesz benne, amint beszólok az osztrák gasztroszakértőknek, hogy fogalmuk sincs arról, mi is az a gulasch valójában, és megpróbálom megismertetni a közönséget a pörkölt szó jelentésével. Hátha felfogják előbb-utóbb a földrész nyugati felén is, hogy az ő gulyásuk nálunk pörkölt...
Hamarosan újabb élmények következnek Libanonról itt a Világevőn, aztán Lyonból, Tokióból, stb. Érdemes visszatérni, RSS-be befűzni, Facebookon csatlakozni.
Fotók: Jókuti András, Gourmetreise, Harmath Csaba
Az utolsó 100 komment: