Bár természetesen nem kóstoltam (még) végig a világ összes pisztáciáját, de ebben a kérdésben (is) megbízom a világ - szerintem - legjobb séfjében, René Redzepiben, akinek vittem is egy kilót szuvenírként. És van belőle vad is, amiből kávé készül!
Tervezek egy török túrát tavaszra, jelentkezzen emailben, akit érdekel! (vilagevo@gmail.com, tárgy: Törökország)
Az antepi (Gaziantep város nevét a törökök szeretik rövidíteni) pisztácia látványban talán nem mérhető össze a világ többi híres pisztáciájával, mint például a kelet-szicíliai Bronte városából származóval, de ízre egészen lenyűgöző. Hogy tényleg ez-e a világ legfinomabbja, az tulajdonképpen nem is olyan fontos talán, hiszen egyéni ízlés is belejátszik ezekbe a kérdésekbe, de az biztos, hogy rettentő finom.
Meglátogattam egy pisztáciaültetvényt is:
Ez pedig a helyi piac kínálata:
Ez pedig a speciális, helyi pisztáciától roskadozó, antepi baklava. Sikerült bejutnom egy műhelybe is, ahol nagyon érdekesen készül a tészta is, főleg a nyújtása látványos. Erről készítettem videót is, de azt majd egy másik posztban.
A legjobb, a katmer, egy baklava-rokon, kézzel nyújtott tésztával, ahol már maga a tésztanyújtás miatt is megéri ilyen messzire utazni:
View this post on Instagram
A folytatás persze ehhez méltó, a baklavánál könnyebb, kevésbé édes, a hozzáadott kaymaknak köszönhetően még inkább friss édesség, ropogós tésztalapok, rengeteg szuper pisztácia, mindig frissen, forrón a kemencéből, nem lehet nem szeretni.
És még egy ráadás: egy antepi kávékülönlegesség (Menengiç kahvesi), aminek csak elkészítésében van köze a kávéhoz, de valójában egy vad pisztáciából készül, amit néha terpentinpisztáciaként is emlegetnek. Ennek az őrleményét főzik tejben. Ízében viszont kicsit olyasmi, mint egy fűszeres kávé-kakaó-elegy, nehéz leírni az ízét, annyira különleges.
Egy egészen különleges török étteremről itt írtam korábban.
Tervezek egy török túrát tavaszra, jelentkezzen emailben, akit érdekel! (vilagevo@gmail.com, tárgy: Törökország)
Így nézett ki a novemberi: