A semmi közepén, Svédország északi felében, minden repülőtértől meglehetősen távol eső Fäviken étterembe nem egyszerű eljutni, na meg a jó kis skandináv árak miatt nem is különösebben olcsó sem a taxizás, sem a bérautó. De szerencsére annyire nehéz ide foglalni, hogy nem is lesz szükség rá. Ha mégis, é sikerül az épületben megszerezni a pár szobácska egyikét is, akkor viszont a világ talán legjobb reggelije vár ránk a vacsora után. Ilyen.
Ha nagyon jó karácsonyi ajándékot szeretnél adni valakinek...
Vicces módon a legendás séf, Magnus Nilsson eredetileg sommelier-nek érkezett a birtokra, de nem sikerült senkit se találni, aki vállalta volna a világtól távol eső étterem konyhájának vezetését, ezért végül úgy döntött, hogy maga tölti be a pozíciót. Nem volt rossz ötlet...
Állítólag néha süt is a nap errefelé, de esőben és ködben is elég hangulatos a hely. És a téli mély hóban állítólag még komolyabb.
Összesen 6 szoba található a birtokon, mind két személyes, kicsit spártai berendezéssel, de jó dizájnnal és nagyon jó hangulattal. És van egy közös szauna is, ahol pár komoly ital, na meg saját felvágott is segíti a regenerálódást.
A reggelizés legalább olyan katonás rendben zajlik, mint a vacsora, szigorúan 9h-kor kezdődik, és az előre meghatározott liturgia szerint zajlik mindig. (Azért - állítólag - volt már olyan, akinek sikerült hosszú könyörgés árán rávennie a reggelifelelőst, hogy korábban terítsen...)
Az alapanyagok természetesen egytől-egyig a legmagasabb minőséget képviselik és a környékről származnak, többnyire az étterem saját készítése minden. És fantasztikus.
És akkor nézzük:
Májpástétom vad madarakból (tetején egy kis kocsonya), füstölt pisztráng a tetején karamellizált (barnított) vajjal, friss sajt, és persze vaj, de milyen?!
Érlelt sonka és füstölt rénszarvasszív, és Oviken sajt:
Porridge, a házi sörfőzde maradékaiból, hozzá savanykás cloudberry (szó szerint felhőbogyó, lápi málna, mocsári hamvas szeder vagy törpemálna néven lenne ismert, ha ismert lenne itthon) és házi joghurt:
a kompót külön:
Rebarbaranektár:
Kaviár (pürésített pisztrángkaviár) és lestyános só (a lágytojáshoz):
lágytojás:
Kétféle meleg, vadkovászos kenyér:
meleg hallongrotta frissen a sütőből, svéd aprósüti málnalekvárral töltve (szó szerint málnabarlang), forró kövön tálalva:
És akkor még pár kép.
Láthatóan nincs óriási választék, viszont ami az asztalra kerül, az mind csodálatos, valódi és persze helyi.
Ha megpróbálkoznál a foglalással, április elsején (nem vicc) állj készenlétben a nyári-őszi szezon miatt! És ha sikerül asztalét szerezni, foglald le sürgősen a szállást is!
Mi volt eddig életed legjobb reggelije?