Mivel hosszú távon szeretnék evéssel foglalkozni, érdekel az ehhez használt eszközeim megfelelő karbantartása is. Ahogy egy jó séfnek a késkészlete az egyik legféltettebb kincse, úgy nekem a fogsorom.
Elég rég update-eltem utoljára az ismereteimet a szájhigiéniával kapcsolatban, az persze eljutott hozzám, hogy érdemes fogselymet is használni, de arról a vonulatról lemaradtam, amiből is alaposan kiokosítottak. Csak nagy vonalakban írom le, mert úgyis érdemes erről - nálam sokkal profibbtól, szakembertől (fogorvos vagy szájhigiénikus) - informálódni, de a lényeg az, hogy valójában nincs szükség a fogfelületek folyamatos sikálására, a legtöbb feladattal tökéletesen megbirkózik a szervezet saját védelmi rendszere, mindössze két olyan terület van, ami különleges figyelmet és bánásmódot igényel: a fog és az íny találkozása és a fogközök. Ezeknél sem igazán a tisztítás a legfontosabb, hanem az őket borító biofilm, a plakk megbontása, amire legalább 24 óránként szükség van ahhoz, hogy ne fejthesse ki fogroncsoló hatását. [Ez egyben a magyarázat is arra, hogy miért nem problémás a többi rész: ugyanis ott magától a rágástól és a száj egyéb, ‘rendeltetésszerű’ használatától is megbomlik a biofilm rendszeresen.]
Curaprox Hydrosonic
A fogközök tisztítására speciális Curaprox mini kefék állnak rendelkezésre, ezekből kell a szakember segítségével kiválasztani a megfelelő méretűeket (fogsoron belül többfélére is szükség lehet), és innentől egyszerű a meló, ki kell tisztítani a rést, amit egy ilyen kefe sokkal jobban képes ellátni, mint a fogselyem, így megelőzve az ínygyulladást és a fogszuvasodást.
Az izgalmasabb feladat a fogíny és a fog találkozása, ahol fontos, hogy rendkívül puha és nagy sörteszámú fogkefét válasszunk. Maga a mozgás is jelentősen különbözik az old-school fogmosástól, de ezt is jobb, ha a profi mutatja meg és próbáltatja ki, nem olyan könnyű átszokni a régi beidegződésekről. Erre egyébként a Curaprox kínál egy ‘analóg’ fogkefét is, azaz ugyanúgy néz ki, mint a többi, csak a fenti nagyon fontos tulajdonságokban különbözik az átlagostól, de van egy szónikus is, ami nekem nyilván jobban megfogta a fantáziámat, mert szeretem a technikai kütyüket. Az tovább erősítette az érdeklődésemet, hogy a német tesztmagazin, a Stiftung Warentest, amit évtizedek óta nagy bizalommal követek a legkülönbözőbb témákban, is nagyon jó értékelést adott a termékre, ‘jó’ besorolást kapott, számomra szinte jelentéktelen apróságokat felsorolva hátrányként (nincs nagyon lusták számára külön komfortfogkefe és a tartalékfejekhez hozzáférés kicsit nehezebb, mint más márkáknál.) Kiemeli viszont a különlegesen jó kefeanyagot, a rövid fejet, a sűrű ‘szövést’, a nyél kialakítását, ami segíti a helyes használatot, a megfelelően nagy puhaságot, a fogínykímélő mozgást, a jó tisztítóhatást és az átgondolt termékcsomag-összeállítást.
Ezeket az elmúlt hetekben alaposan megtapasztaltam én is, de még kiegészíteném azzal, hogy nagyon könnyű a szónikus fogkefe, és ráadásul rettentő sokat bír az akkumulátora, azaz nem is érdemes azzal tönkretenni, hogy folyamatosan bedugva tartjuk, elég csak akkor tölteni, ha már szükség van rá, pár hetente. Szóval nekem nagyon bevált.
A blogposzt a Curaprox-szal kooperációban készült, a vélemény, mint mindig, a sajátom.