Az év eseményei a gasztronómiában:
(szubjektív válogatás)
- Óriási öröm, hogy Michelin-csillagot kapott a harmadik budapesti étterem is, ráadásul az adja a dolog jelentőségét, hogy egészen más irányvonalat képvisel, mint az eddigiek, sokkal közérthetőbb, lazább és elérhetőbb! És külön öröm, hogy pont én vittem a jó hírt a séfnek, ami az év legviccesebb videóját eredményezte!
- Kiderült, hogy eddigi legnagyobb kedvencemnél, a gasztrofesztiválok koronázatlan királyánál, a Taste of Londonnnál is van jobb! Ráadásul itthon!
- Megnyitott a Babel és a Tanti, bár még nem volt időm írni róluk, de feltétlenül érdemesek rá. Az egykori Váci utcai Babel leszámazottainak tekinthetők, a név hordozójában az egykori sous-chef, Lőrincz Gyuri, a Tantiban az egykori séf, Pesti István mutatja meg a tudását. Hasonlók, de mégis nagyon különböznek, fogunk még hallani róluk!
- Kiderült, hogy nekem vannak a legjobb olvasóim és barátaim, ugyanis óriási elánnal álltak a jó ügy mellé! Köszönöm mindenkinek, hogy sikerült!
- Persze a világban még(!) nem jegyzik, de ez csak átmeneti állapot, a lényeg, hogy rettenető büszke vagyok a saját kezdeményezésemre, a Világevő Séfversenyre, aminek akár folytatásai is lehet 2015-ben, sőt...
- Aki szereti gyorsan elunni az éppen aktuális divattrendeket (aminek persze általában a fő mozgatórugója csak az, hogy lássuk, hogy mennyire előttünk jár már az illető), valószínűleg már a street foodot unja. Pedig pont annyira nincs értelme unni, mint a pho-levest vagy a macaront, meg van mindennek a helye, maximum a sajtó sokat foglalkozik vele, de ettől az adott műfaj nem válik feleslegessé, (kivéve, ha eleve csak szenzációhajhász hülyeség). Tisztességes street foodra szükség van, ha körülnézünk a városban, nyomasztó a lapos gyors-osok és az ócska kínai büfék dominanciája, ezért nagyon jó fejlemény, hogy 2014-ben végre indultak izgalmas újdonságok, amik hosszú távon is életképesek lehetnek. Ilyen például a Bíró Lajos féle A séf utcája, ami remélhetőleg magával rántja felfelé az egész Hold utcai piacot, de érdekes lehet a Karaván, főleg, ha a különleges lángosok és a Paneer, a rántott sajt rehabilitálása és újraértelmezése mellett másoknak is megjön a kedve a kísérletezéshez.
Szerinted/neked mik voltak a legfontosabbak?
És itt van két tuti tipp a karácsony túléléshez! Karácsonyi hangulathoz még: zenés-animációs mézeskalácsrecept, így néz ki a karácsonyi romantika a németeknél és a belgáknál, és itt szavazz, ha elküldenél Indiába tudósítani!