Peruban az is rettenetesen szimpatikus volt, hogy nem egy sok órán át készülő, rengeteg egzotikus alapanyagot és technológiát vagy eszközt igénylő étel a legnépszerűbb fogásuk, hanem egy percek alatt főzés nélkül elkészülő teljesen egyszerű étel, a ceviche (ejtsd: szevicse, használatos a cebiche írásmód is).
[a műsorban említett jótékonysági gasztroajándék itt látható, ma van az utolsó nap!]
Ezt a citromlében marinált halat eszik mindenhol, még olyan helyeken is, ahol nincs közvetlen tengerpart, de azért az igazi ceviche a tengerpart közelében "terem" és a tisztességes cevicheriák, azaz a kizárólag cevichével foglalkozó éttermek és büfék be is zárnak már délután, mert csak az aznapi reggeli fogást dolgozzák fel frissen. Az étel rendes helyen mindig frissen, á la minute készül, a legnagyobb élmény az volt, amikor hosszas buszozás és taxizgatás után végre sikerült eljutni a Lima egyik eldugottabb városrészében, Jesus Mariában székelő cevichekirályhoz, Pedro Solarihoz, aki 90 évesen is csak ezzel foglalkozik, és neki köszönik a peruiak az étel alapos megreformálását és népszerűségét. (Erről majd külön részletesen is.)
A maestro keze, 78 éve készít cevichét, kizárólag nyelvhalból.
De addig is gyorsan a recept:
(lehet ennél bonyolultabban is készíteni, de ez is tökéletes eredményt ad)
Hozzávalók (1 személyre):
12-15 dkg nem olajos, fehér húsú tőkehal (pl: halibutt, tengeri sügér, de akár harcsával is jó, már próbáltam!)
1 fej vörös- vagy lilahagyma
3-4 citrom vagy kicsit több zöld citrom
ízlés szerint pár darab chili
friss koriander (esetleg más zöldfűszer)
Belepasszírozható egy fél gerezd fokhagyma is, de ez elhagyható.
Só
A körethez:
Fél darab (édes)burgonya
Maroknyi főtt kukorica szem (ideális esetben a perui óriásszemű choclóból)
Ají amarillo, azaz sárga chilipaszta, de elhagyható
Ízlés szerint esetleg: pattogatott kukorica, ropogós sós keksz
Elkészítés:
A halat falatnyi kockákra vágjuk. Rácsavarjuk a citromok levét, vigyázva arra, de nem túl ságosan erősen, hogy a héjból a keserű anyagok ne kerüljenek bele. Megsózzuk. Hozzáadjuk a durvára felvágott hagymát és a kicsire aprított chili nagy részét és állni hagyjuk kb. 10-15 percig, közben nem kevergetjük, hanem egy kanállal rendszeresen meglocsoljuk a halkockákat a lével, hogy mindenhol érje, esetleg óvatosan átforgatjuk vigyázva arra, hogy ne törjön össze a hal. Onnan lehet tudni, hogy kész van, hogy a halkockák már fehérek kívülről, mintha megfőtt volna. Ne hagyjuk túl sokáig marinálódni.
Tálaláskor friss korianderrel és a maradék chilivel megszórjuk a tetejét, mellé pár szelet főtt édesburgonya (lehet rendes krumpli is esetleg), kukorica és csiliszósz adható. Az étel elfogyasztása után érdemes meginni a levét, a leche de tigrét, azaz a tigristejet.
Lehet nyugodtan kísérletezgetni is vele, másféle citrusokat (is) használni például vagy akár jól passzolnak hozzá gyümölcsök is. Ez például a limai Nanka étterem kreációja, ahol avokádószeleteken tálalják görögdinnyekockákkal kiegészítve, és a tetjére pirított hagymát szórnak!
Ha valaki szuper karácsonyi gasztroajándékokat keres, itt van az ajánlott listám. De a legfontosabb a sok kicsi jótékonysági nyereményjáték, aminek ma vége lesz, most még elérhetők a fantasztikus gasztronyeremények, például a Costes-Világevő exkluzív gasztrokaland is!