Mára azért mindenki látott már nagydarab, szőrtelen japcsikat pelenkában lökdösődni hosszas készülődés után, úgyhogy a sport lényegére nem térnék ki, de nekem óriási meglepetés volt, amikor Tokióban elmentem szumót nézni, hogy mennyire izgalmas és sokrétű sportágról van szó. Ott is ragadtam több órát, főleg mivel sikerült bejutnom közvetlenül a küzdőtér mellé, ahova a jegy normális esetben a teljes magyar GDP lett volna, így egészen közelről sikerült megfigyelni, ahogy zajlik a taktikai és fizikai küzdelem.
(TIPP: reggeltől este zajlanak a küzdelmek a bajnoki napokon, de délelőtt még simán üres a csarnok, azaz át lehet lógni a legjobb helyekre az olcsó jeggyel is!)
Mert bőven nem csak erőről van itt szó, hanem rengeteg trükkről, cselezésről, tényleg nagyon izgalmas, ha az ember elmerül benne.
Viszont az sem érdektelen kérdés, hogy vajon mitől "kövérek" a szumósok? Nyilván nem arról van szó, hogy nem bírnak magukkal, és éjszakánként betolnak egy vödör Nutellát lefekvés előtt, hanem ez a testfelépítés is része a sportra való felkészülésnek, ennek megfelelően nagyon tudományos az étrendjük is, amit követnek. És persze meglehetősen egészségtelen is az étrendjük, így most akkor inkább nem hirdetnénk ki a női magazinok módján "Nyerd vissza a régi formád szumó-diétával!" programokat, de azért egyszer érdekes lenne megkóstolni ezt a különleges kaját.
A különleges étel neve chanko-nabe, ez egy pörköltszerűen sűrű leves, rengeteg fehérjével teletömve. Az alapja a japánok egyik kedvenc alapleve, a dashi, tulajdonképpen egy halalaplé. (Erre épül - rengeteg más étel mellett - a zaru soba is).
Nem vagyok táplálkozási szakértő, de talán érdemes megfigyelni a szumósok szokásait, akiknek ugye a testsúlynövelés az elsődleges céljuk, hiszen ezzel sikeresen híznak is, na és közben még a várható élettartamukat is drasztikusan lecsökkentik, kábé 10 évvel a Japánban a férfiakra jellemző adat alá, ami komoly teljesítmény. Ezzel sikerül megközelíteniük a - nemzetközi összehasonlításban szörnyű rossz - magyar adatot. Cukorbetegség, májproblémák, szív- és érrendszeri megbetegedések okozzák a fő gondot a szumósoknál.
Azaz könnyen lehet, hogy ezeket a táplálkozási szokásokat hasznos lenne elkerülni, ha egészségesebben és főleg kevésbé dagadtan szeretnénk folytatni. Viszonylag logikusan is hangzik amúgy, illetve alaposan ellent is mond a legtöbb a dietetikusok által hangoztatott jó tanácsoknak, azaz tényleg lehet benne valami.
- Egy szumós mindig kihagyja a reggelit. (ezzel lassítja az emésztését és növeli a nap további részére a túlevés esélyét)
- Egy szumós közvetlenül alvás előtt eszik, nem csak a vacsorát, hanem az ebédet is. (a nyugalom kedvező a raktározáshoz, zsír felépítéséhez)
- Egy szumós sört iszik az étkezéshez. (az alkohol sok kalóriát tartalmaz, ideális a szírszerzéshez)
- Egy szumós teljesen üres gyomorral edz. (üres gyomorral végzett munka esetén a szervezet igyekszik raktározni)
- Egy szumós társaságban eszik. (a kutatások szerint többet eszünk így)
Aki tehát éppen a másfél mázsás testsúly elérésére törekszik, kövesse a szumósok életmódját! Ellenkező esetben talán érdemesebb épp az ellenkezőjével próbálkozni.
remélem nem gond, ha ezek után inkább nem közlöm a chanko-nabe receptjét.
Pedig ilyen szép testet lehet vele elérni.
Ebből a levesből fogyasztanak a napi 20 ezer kalória körül, két étkezésre, ebédre és vacsorára szétosztva.
Én közben elég lelkesen készülök a vasárnapi Nike Budapest Félmaratonra, és az egy hónappal később sorra kerülő Spar Budapest Maratonra (életem első maratonjára...), így sok zaba helyett sok futás van napirenden.
Október közepén egy fantasztikus gasztrotúrát vezetek Japánba a Japánspecialitával közös szervezésben. A programban például a legendás Kobe nem csak sztékként kóstolható, de egy farmra is eljutunk!