A hagyományokhoz ragaszkodni kell, akkor is, ha épp a Föld másik végén tartózkodom, egészen pontosan Costa Ricában, ahonnan egy kicsit talán nehezebb tájékozódni és nyomozni, de - ha rendesen működik a wifi - azért leggyorsabb még lehetek.
És akkor a lista a 2012-es Main Cities of Europe-ból, igyekszem hamarosan kiegészíteni további infókkal, bár most biztos nem én fogom bekérni az első reakciókat az érintettektől telefonon, mint tavaly, ahhoz kicsit drága itt a percdíj :)
Costes: 1 Michelin-csillag
Onyx: 1 Michelin-csillag
Bib Gourmand, azaz jó ár-érték arány:
Arcade Bisztró
Bock Bisztró
Csalogány 26
Vár: a Speiz ÚJ!
Tehát a 21 elvesztette a Bib minősítést sajnos. És nincs új csillagunk sem... Szerepel viszont összesen 21 budapesti ajánlott étterem a csillagosokkal együtt. És azt sem szabad elfelejteni, hogy nagyon nagy dolog, hogy a csillagosaink stabilan teljesítenek, és megőrizték a kitűntetést idén is, nem olyan nehéz azt elbukni!
Van még egy - nagyon áttételes - magyar siker: a berlini Horváth étterem csillagot kapott! Bár a magyarosan csengő néven kívül úgy tűnik, hogy nem sok közünk van hozzá, egyedül a túrógombócot sikerült felfedezni az étlapjukon, ami esteleg magyar is lehet(ne).
Gratulálok minden érintettnek!
Prágában két új csillag is van, de egyet el is vettek. A rekorder Koppenhága, tovább folytatódik a nordic cuisine, az északi konyha diadalmenete, itt 4 új egycsillagos étterem van, közte a Geranium, Rasmus Kofoed, a Bocuse d'Or győztesének étterme. A Noma, a Restaurant magazin (San Pellegrino TOP50) szerinti világ legjobb étterme viszont továbbra sem kapott három csillagot, kettővel kell beérnie René Redzepinek. Megkapta második csillagját a berlini Adlon Kempinski gourmet étterme, ezt le is tesztelem szerintem hamarosan. És kétcsillagos lett a Ron Blaauw is Amszterdamban, ahol most januárban jártam. Úgy látszik jót tesz az éttermeknek a látogatásom, a Megeve-i Flocons de Sel is pár héttel később megkapta a harmadik csillagját :)
A kiadványban, ami Európa főbb városaival foglalkozik csak, egyébként összesen 15 3 csillagos hely található, ezek között nincs újdonság, van viszont 18 új, az összen 74 kétcsillagos között.
Bibből van 249 (48 új).
Összehasonlításképpen pár országról:
Ausztriában 8 egycsillagos és két kétcsillagos étterem van, ebből egy új, Silvio Nickol a Relais&Chateaux-hoz tartozó Palais Coburgban villámrajtot vett, új munkahelyén azonnal két csillaggal robbant be a kiadványba! A Stadtparkban található Steirereck természetesen megőrizte a két csillagját. Van 12 Bibjük is. (Náluk egyébként óriási katasztrófa, hogy megszűnt az önálló Ausztria kalauz, így minden éttermük, Bécsen és Salzburgon kívül, automatikusan elvesztette a csillagjait.
Prágában 2 egycsillagos és 6 Bib, a csillagosok újak, az Allegrót leminősítették, meg is szűnt, illetve átalakult.
Franciaország a legerősebb ebben a kiadványban, 305 listázott hely, ebből 65 egy-, 21 két- és 11 háromcsillagos (és ebből még csak háromban jártam eddig sajnos.).
Lengyelországnak még mindig nincs csillagja, csak egy Bibje.
Portugália, az idén harmadszor is csillagját megtartó Miguel Vieira hazája, mögöttünk van a képzeletbeli országranglistán, náluk két egycsillagos és csak egy Bib van.
Itt olvasható a tavaly interjúm a Main Cities of Europe nagyon szimpatikus főszerkesztő asszonyával. Amiből az is kiderül, hogy mi kell ahhoz, hogy valakiből inspektor lehessen, illetve az is, hogy sajnos nem számíthatnak arra a hazai vidéki éttermek, hogy csillagot kapnak majd...
Sajnos az eddigi rossz tapasztalataim alapján jeleznem kell, hogy ha bármilyen sajtóorgánom, blog, stb. átveszi tőlem az infókat, akkor elvárom, hogy tüntesse fel forrásként Világevő.hu néven a blogot és kattinthatóan linkelje is be (vilagevo.hu vagy vilagevo.blog.hu), ha online médium. Ellenkező esetben megteszem a szükséges jogi lépéseket.
(magyarázat: rengeten átvették az elmúlt években mindenféle forrásmegjelölés nélkül (vagy hibásan: a rólam másolókat megjelölve forrásként) nem csak az adatokat, hanem az általam beszerzett reakciókat is. az meg így nem korrekt.)