[Videó lent]
Nagyon régóta szerettem volna már elmenni megnézni, hogy miből is áll a méhészkedés, hét elején végre lehetőségem nyílt erre is, ugyanis a teljes erőből virágzó akácerdőnek köszönhetően a Kőteleki Kaptár minden méhe szolgálatban állt, és folyamatosan szorgoskodott, ahogy azt egy méhecskétől el is várja az ember.
A helyszín titkos, egy kis erdei tanya
A méhek zseniális társadalmáról és munkamegosztásáról sem ártott volna kicsit felfrissíteni az ismereteimet, na meg az iskolában tanultakat, de azért a videóból is kiderül néhány hasznos infó. Például az is, hogy nem feltétlenül okos dolog, amit Pityu, a méhész művel, amikor teljesen lemond mindenféle védőfelszerelésről, igaz az első reggel még teljes szkafanderbe öltöztem be, később már én is inkább csak a méhészkalapot tettem fel, azt se mindig... (Mondjuk én nem is a kaptáraknál dolgoztam, hanem távolabb, óriási különbség.)
Indulás az erdőbe a kaptárokhoz
A folyamat viszonylag egyszerű: a korábban a megfelelő célterületre kihelyezett kaptárakba a méhek által a gyűjtött mézet tartalmazó kereteket a méhész egy nagy centrifugában kipergeti (mindkét oldalát), az így kinyert méz tulajdonképpen kész is van, az esetleges apróbb szennyeződéseket (virágpor, viaszdarabok, stb) öntisztuló módon a tetejére löki 1-2 nap alatt, így azok könnyen eltávolíthatók. A dolog mögött persze sok-sok munka, szakértelem, na és rengeteg izgalmas részlet bújik még meg. Például a fiasítás, a terület kiválasztása, a felszerelés, a megfelelő fajtatisztaság elérése, de ezekről talán majd később.
Maga a tanyán alvás is nagyon vicces volt, na meg az külön élmény volt, hogy az erdész öccse saját főzésű finomságokkal kedveskedett nekünk ebédre: első nap vaddisznó-pörkölt, másik nap öreglebbencs volt a menü, ezúton is köszönet érte.
Íme a videó, két nap 5 percben:
A Kőteleki Kaptár egyébként a most frissen pergetett akácmézével és a teljes - kóstolható - szortimentjével ott lesz a Budai Gourmet fesztiválon jövő hétvégén, amire a hét elején pár jegyet is lehet majd nyerni a Facebook-oldalon, már csak ezért is érdemes csatlakozni ott.